Vårturneringen lottning/resultat

Lottning rond 3:

Joar Berglund (2.0) – Henrik Norberg (2.0)

Jan-Olof Tillman (1.0) – Niclas Finnebråth (1.0)

Bengt Almgren (1.0) – Christoffer Johansson (0.5)

Berth Bråby (0.5) – Per Nickolausson (0.0)

_________________________________________

Resultat rond 2:

Niclas Finnebråt (1.0) – Joar Berglund (1.0) = 0 – 1

Christoffer Johansson (0.5) – Henrik Norberg (1.0) = 0 – 1

Jan-Olof Tillman (0.0) – Berth bråby (0.5) = 1 – 0

Per Nickolausson (0.0) – Bengt Almgren (0.0) = 0 – 1

__________________________________________

Resultat rond 1:

Berth Bråby – Christoffer Johansson = 0.5 – 0.5

Joar Berglund – Per Nickolausson = 1 – 0

Henrik Norberg – Jan-Olof Tillman = 1 – 0

Bengt Almgren – Niclas Finnebråt = 0F – 1F

Christoffer vann blixt

Blixt 2019.01.22

Schweizer. 5 min + 3 sek delay.

Slutställning efter 8 ronder:

Pos  Poäng   Namn                              BucT    Mwns 

  1       6.5      Christoffer Johansson         

  2       5.5      Jan-Olof Tillman                     36.00

  3       5.5      Per Nickolausson                   33.50

  4       5.0      Jesper Ahlqvist               30.50      5 

  5       5.0      Lars-Erik Johansson       30.50      5 

  6       4.5      Jonas Söderberg             30.00

  7       4.5      Henrik Norberg              26.50

  8       3.5      Mattias Lestander             

  9       3.0      Bengt Almgren               32.00

 10      3.0      Daniel Eriksson              28.00

 11      1.5      Lars Johannesson             

 12      0.5      Berth Bråby               

Joar vann snabbschack

Snabbschack 2019.01.15

Schweizer. 15 min.

Slutställning efter 5 ronder:

Pos  Poäng   Namn                                              BucT                        

  1       4.5      Joar Berglund                 

  2       3.5      Andrew Wegerif              

  3       3.0      Christoffer Johansson                    14.50

  4       3.0      Lars Johannesson                          10.00

  5       2.5      Per Nickolausson                           15.00     

  6       2.5      Daniel Eriksson                              15.00        

  7       2.0      Berth Bråby                                   10.50        

  8       2.0      Matz Svenneling                            10.50        

  9       1.0      Khachik Samsonyan                       13.00

 10      1.0      Niclas Finnebråt                              10.50

Laget mot Skänninge

Avresan går lördag 12 jan kl 07.00 från Shellmacken på Norrstrand.

Vi hyr buss. Matchen mot Skännigne I börjar kl 11.00. Rum är bokade på stadshotellet i Skänninge. Vi spelar mot Skänninge II på söndag.

Laget ser fn ut som följer: Kjell-Åke, Joar, Berth, Christoffer, Jan-Olof, Daniel J, Jonas, Andrew.

Lagledare Kjell-Åke kan fn inte kontaktas via mail pga kraschad dator men nås på telefon 070-27 26 924.

Andrew vann blixtuppstart

Blixt 2019.01.08

5 min. Alla möter alla.

Slutställning efter 11 ronder:

Pos  Poäng   Namn                                              S-B      

————————————————————————-

  1       9.5       Andrew Wegerif                          45.75

  2       9.5       Jesper Ahlqvist                                            42.50

  3       9.0       Jonas Söderberg               

  4       7.5       Per Nickolausson               

  5       6.5       Henrik Norberg                                           27.75

  6       6.5       Christoffer Johansson                                  23.75

  7       4.5       Jan-Olof Tillman            

  8       3.5       Daniel Eriksson                                            13.25

  9       3.5       Khachik Samsonyan                                     12.75

 10      3.0       Berth Bråby               

 11      2.0       Lars Johansson              

 12      1.0       Niclas Finnebråt              

Hammarö vann Lagblixt-DM

Lagblixt-DM 2019

Div I                                    Poäng            Kvalitetspoäng

SSK Hammarö                     44

Säffle                                              39.5                     23

Karlstad                                          39.5                     22

Div II

Karlstad II                                      28.5

SSK Hammarö II                          22.5

Karlstad III                                     5.5

Bordspriser Div I                                                     Poäng

1   Daniel Johnson, Hammarö SSK                    13.5

2   Jonas Söderberg, Karlstad AS                       11

3   Lars-Erik Petterson, Hammarö SSK             14 (bästa resultat)

4   Safian Haj Mohamed, Säffle SK                   13

Bordspriser Div II                                                    Poäng

1   Andrew Wegerif, Karlstad AS                       8

2   Felix Muntean, Hammarö SSK                      6.5

3   Adrian Muntean, Hammarö SSK                  6

4   Jan-Olof Tillman, Karlstad AS                        8

Andrew vann Julblixt

5 min. Alla möter alla.

Julblixt 2018.12.18

Slutställning efter 9 ronder:

Pos  Poäng    Namn                                                            S-B   

————————————————————————-

  1       8.0       Andrew Wegerif                                          33.50

  2       8.0      Per Nickolausson                                          29.00

  3       6.0       Kjell-Åke Andersson                                    19.00

4       6.0       Christoffer Johansson                 17.00

  5       4.0       Henrik Norberg                                           13.00

  6       4.0       Jan-Olof Tillman                                          9.00

  7       3.5       Khachik Samsonyan            

  8       2.5       Lars Johannesson                                        5.75

  9       2.5       Bengt Almgren                                            5.25

 10      0.5       Berth Bråby                   

KO – här är alla prisvinnare

Priser Karlstad Open 2018

1. Malte Burwick                             6½ p           4.750 kr       

2. Henrik Malm Lindberg                6½ p           4.250 kr

3. Isak Sjöberg                                 6 p              2.100 kr

4. Lars Blomström                           6 p              1.600 kr

5. Daniel Nordquelle                       6 p              1.100 kr

6. Aleksander Fossa                         6 p              600 kr

7. Ragnar Holm                               6 p              600 kr

Veteraner 60 år över 1900:

       1. Lars Blomström                    6 p              800 kr

       2. Magnus Eriksson                  5½ p           500 kr

       3. Petter Haugli                         5 p              400 kr

Veteraner 60 år under 1900:

       1. Smail Beslagic                      4½ p           800 kr

       2. Jan-Olof Tillman                   4 p              500 kr

       3. Viljo Koski                           4 p              400 kr

Kadetter:

       1. Isak Sjöberg                          6 p              800 kr

       2. Daniel Nordquelle                6 p              500 kr

       3. Aleksander Fossa                  6 p              400 kr

Ratingpriser:

R1  1. Henrik Malm Lindberg         6½ p           800 kr

R1  2. Lars Blomström                    6 p              400 kr

R2  1. Ragnar Holm                        6 p              800 kr

R2  2. Mats Harrén                          5½ p           400 kr

R3  1. Aleksander Fossan                6 p              800 kr           fått

R3  2. Henrik Fabri                          5 p              400 kr           mail el. näta år.

R4  1. Fredrik Qwarfort                  4½ p           800 kr           pg

R4  2. Johan Wiklund                      4½ p           400               pg?

R5  1. Johannes Frimodig                5 p              800 kr

R5  2. Elias Sidali                            4½ p           400 kr           fått

R6  1. Elias Hestvik                         3½ p           800 kr

R6 2. Hampus Möller                     3½ p           400 kr

R7  1. Amelia Nordquelle               4 p              800 kr           fått

R7  2. Tim Westlund                       3 p              400 kr           fått

R8  1. Andreas Lindholm                2 p              500 kr           fått

Skrällpriser:

R1. Per Nickolausson                                         200 kr

R2. Per Nickolausson                                         200 kr

R3 Andreas Tenold                                            200 kr och

R3. Jan-Olof Tillman                                          200 kr

R4. Andreas Sebastian                                       200 kr

R5. Adrian Muntean                                          200 kr

R6. Erik Grindbakken                                        200 kr          

R7. Henrik Fabri                                                 200 kr

R8. Amelia Nordquelle                                      200 kr

DM. Daniel Johnson                                           500 kr